Showa ThermaFit 451XL-10.RT Work Gloves, Unisex, XL, 10 in L, Knit Wrist Cuff, Rubber, Dark Gray
Category Gloves
Call for price
Starting from
/
Compare
Item Code: 1046226
Category Gloves
Manufacturer Showa
  • Breathable back of hand to reduce perspiration
  • Coating on the palm and fingertips
  • Excellent wet and dry grip
  • Insulated for high warmth
  • Natural rubber-coated glove
  • Protects the hand from abrasion, cutting and puncturing and tearing
Specifications
UNSPSC Code
Weight
0.1lb
Height
6in
Width
12in
Length
10in
Brand
Showa
Category
Gloves
Color
Dark Gray
Cuff Type
Knit wrist
Gender
Unisex
Length
10 in
Lined/Unlined
Lined
Material
Rubber
Resists
Abrasion Puncture Tear Traction
Size
Xl
Thickness
10 ga
Type
Ergonomic
Specifications
UNSPSC Code
Weight
0.1lb
Height
6in
Width
12in
10in
Brand
Showa
Category
Gloves
Color
Dark Gray
Cuff Type
Knit wrist
Gender
Unisex
10 in